Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jones Emberson 1

Uznání a copyright: Serge Brunier, Jean-, Jean-François Bax, David Vernet, C2PU/OCA

Planetární mlhovina Jones-Emberson 1 je záhrobní rubáš umírající, Slunci podobné hvězdy. Nachází se zhruba 1600 světelných roků od Země v souhvězdí ostrovidného Rysa (Lynx). Tento rozpínající se zbytek atmosféry umírající hvězdy o průměru asi 4 světelné roky byl odhozen do mezihvězdného prostoru, když došly zásoby vodíku pro termojadernou fúzi ve středu hvězdy a následně byly po miliardách let definitivně vyčerpány i zásoby helia. Poblíž středu planetární mlhoviny je vidět zbytek hvězdného jádra, modrý horký bílý trpaslík. Slabá mlhovina, kterou je velice obtížné spatřit v okuláru dalekohledu, je také známá jako PK 164 +31.1. Ale na tomto hlubokém širokopásmovém snímku, který kombinuje 22 hodin expozičního času, je vidět do výjimečných podrobností. Zorné pole také posévají jak hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze, tak vesmírné galaxie v pozadí. Prchavá mlhovina Jones-Emberson 1 na kosmické scéně během několika příštích tisíc let zanikne. Její horké centrální hvězdě, bílému trpaslíkovi, bude trvat miliardy let, než vychladne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Jones-Emberson_1
  2. Weber.edu: Stellar Death Match I: Planetary Nebulae
  3. UMich.edu: Constellation of the Month: Lynx
  4. NASA: Chandra: A Planetary Nebula Gallery
  5. Harvard.edu: The formation and evolution of white dwarfs.
  6. AstroBin.com: Jeffbax Velocicaptor: [TEAM OMICRON] Beyond Jones-Emberson 1 (PK 164+31.1) - Pure LRGB (no IR cut)
  7. FutureTimeline.net: Beyond... A future timeline of the Universe and its ultimate fate.
  8. FutureTimeline.net: 12,000,000,000 AD - Sol is shrinking to become a black dwarf

Štítky: Planetární mlhovina, PK 164 +31.1, Hvězdný vývoj


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »