Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

RCW 86: Zbytek historické supernovy

Uznání: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA, T.A. Rector (Univ.of Alaska/NSF’s NOIRLab),
J. Miller (Gemini Obs./NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Čínští astronomové zaznamenali v roce 185 n.l. v asterismu Nanmen výskyt nové hvězdy. Tato část oblohy se v moderních hvězdných mapách ztotožňuje s hvězdami Alfa a Beta Centauri. Nová hvězda byla několik měsíců viditelná pouhým okem a nyní se považuje za nejstarší zaznamenanou supernovu. Tento hluboký teleskopický pohled ukazuje potrhané obrysy emisní mlhoviny RCW 86, která je vidět proti hvězdnému pozadí a je považována za pozůstatek této hvězdné exploze. Snímek, pořízený širokoúhlou kamerou DECam (Dark Energy Camera) na Meziamerické observatoři Cerro Tololo v Chile sleduje celou roztřepenou obálku ionizovaného plynu stále se rozpínající rázové vlny. Vesmírné snímky RCW 86 naznačují hojnost železa a nepřítomnost neutronové hvězdy nebo pulzaru v tomto pozůstatku, což naznačuje, že původní supernova byla typu Ia. Na rozdíl od supernovy zhroucením jádra hmotné hvězdy je supernova typu Ia termonukleární výbuch na bílém trpaslíkovi hmoty nakumulované z průvodce ve dvojhvězdném systému. Tento pozůstatek po supernově je blízko roviny naší Mléčné dráhy a na obloze je větší než Měsíc, ale je příliš slabý na to, abychom jej mohli spatřit očima. RCW 86 je od nás asi 8000 světelných roků daleko a má průměr asi 100 světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Chinese_astronomy
  2. arXiv.org: The Historical Supernovae
  3. NOIRLab.edu: DECam Images RCW 86, Remains of Supernova Witnessed in 185
  4. NOIRLab.edu: Supernova From the Year 185: A Rare View of the Entirety of This Supernova Remnant
  5. NOIRLab.edu: Dark Energy Camera (DECam)
  6. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  7. Harvard.edu: Chandra - RCW 86: All Eyes on Oldest Recorded Supernova
  8. arXiv.org: RCW 86: A Type Ia Supernova in a Wind-Blown Bubble
  9. APOD: 2006-07-28 Čtyři zbytky supernovy
  10. Wikipedia: Type Ia supernova
  11. APOD: 2011-04-30 Zbytek Tychonovy supernovy
  12. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou

Štítky: Zbytek supernovy, Supernova, Sn185, Rcw86


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »