Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vidět Titan

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, U. Nantes, ESA, NASA

Do husté atmosféry zahalený největší Saturnův měsíc Titan je opravdu těžké vidět. Malé částice vznášející se v horních vrstvách atmosféry způsobují téměř neproniknutelný opar, který na viditelných vlnových délkách silně rozptyluje světlo a před zvědavýma očima ukrývá povrchové útvary Titanu. Titanův povrch se však dá lépe zobrazit na infračervených vlnových délkách, kde je rozptyl slabší a atmosférická absorpce menší. Kolem snímku Titanu ve viditelném světle (uprostřed) jsou uspořádány jedny z dosud nejzřetelnějších globálních infračervených pohledů na tento zajímavý měsíc. Těch šest panelů v nepravých barvách představuje důsledné zpracování 13 let infračervených obrazových dat z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) na palubě kosmické sondy Cassini, která v letech 2004 až 2017 obíhala Saturn. Panely nabízejí ohromující srovnání s pohledem sondy Cassini ve viditelném světle. V roce 2027 má k Titanu odstartovat revoluční mise NASA s vrtulníkem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Titan
  2. APOD: 2015-01-16 Přistání Huygens na Titanu
  3. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  4. NASA: PIA21923: Seeing Titan with Infrared Eyes
  5. NASA: Cassini
  6. NASA: Dragonfly

Štítky: Titan, Cassini, Cassini, Infračervený


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »