Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Vejce v polarizovaném světle

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI / AURA), W. Sparks (STScI) & R. Sahai (JPL), NASA

Kde je střed mlhoviny Vejce? Hvězda ve středu mlhoviny Vejce, která se z tohoto vesmírného vejce vynořuje a odhazuje obálky plynu a prachu se pomalu mění na bílého trpaslíka. Mlhovina Vejce je rychle se vyvíjející před planetární mlhovina o rozměru asi jednoho světelného roku. Leží ve vzdálenosti asi 3000 světelných roků v severním souhvězdí Labutě (Cygnus). Centrální hvězdu chrání před pohledem hustý prach, zatímco prachové obálky ve větší vzdálenosti světlo z této hvězdy odrážejí. Světlo, které kmitá v rovině vymezené jednotlivými prachovými zrny, centrální hvězdou a pozorovatelem, se odráží přednostně, což způsobuje efekt známý jako polarizace. Měření orientace polarizovaného světla mlhoviny Vejce dává vodítko k určení polohy skrytého zdroje. Snímek pořízený Hubblovou kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) v roce 2002 je zobrazen ve falešných barvách "velikonočního vejce" tak, že zvýrazňuje orientaci polarizace.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: THE EGG NEBULA (CRL 2688) IN VISIBLE LIGHT (LEFT) AND INFRARED (RIGHT)
  2. Harvard.edu: The formation and evolution of white dwarfs.
  3. Wikipedia: Planetary_nebula
  4. NASA: Electromagnetic Waves and Polarization
  5. GSU.edu: Methods for Production Polarization
  6. HubbleSite.org: RAINBOW IMAGE OF THE EGG NEBULA
  7. HubbleSite.org: THE EGG NEBULA (CRL 2688) IN VISIBLE LIGHT (LEFT) AND INFRARED (RIGHT)
  8. NASA: Polarization of Light

Štítky: Egg Nebula, Polarized light


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »