Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333: Porodnice hvězd v Perseu

Uznání: Science - NASA, ESA, STScI, Processing - Varun Bajaj (STScI),
Joseph DePasquale (STScI), Jennifer Mack (STScI)

Ve viditelném světle je NGC 1333 vidět jako reflexní mlhovina, v níž převládají namodralé odstíny charakteristické pro světlo hvězd odrážené mezihvězdným prachem. Nachází se pouhých 1000 světelných roků daleko v hrdinském souhvězdí Perseus na okraji velkého molekulárního mraku, v němž vznikají hvězdy. Podrobný záběr Hubblova kosmického dalekohledu zachycuje v odhadované vzdálenosti NGC 1333 oblast o rozměru něco přes 1 světelný rok. Ukazuje detaily prašné oblasti spolu s výmluvnými náznaky kontrastní červené emise z Herbig-Harových objektů, výtrysků a rázových vln zářícího plynu z nedávno vzniklých hvězd. NGC 1333 obsahuje stovky hvězd starých méně než milion let, z nichž většina je dosud skryta před optickými dalekohledy díky všudypřítomnému hvězdnému prachu. Chaotické prostředí se možná podobá tomu, v němž před více než 4,5 miliardami let vznikalo naše Slunce. Hubblův úžasný snímek porodnice hvězd byl zveřejněn u příležitosti 33. výročí vypuštění Hubblova kosmického dalekohledu.

Seznam odkazů v popisu

  1. SWIN.edu.au: Reflection Nebula
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Perseus -- He never Looked her in the Eye
  3. NASA: Hubble Celebrates 33rd Anniversary With a Peek Into Nearby Star-Forming Region
  4. Wikipedia: Herbig-Haro_object#Discovery_and_history_of_observations
  5. APOD: 2014-02-04 Paprsek částic vytváří HH 24
  6. CalTech.edu: Beautiful Chaos of Star Birth
  7. APOD: 2021-03-18 Hvězdný prach v molekulárním mračnu v Perseu
  8. HubbleSite.org: HUBBLE CELEBRATES 33RD ANNIVERSARY WITH A PEEK INTO NEARBY STAR-FORMING REGION

Štítky: Reflekční mlhovina, Ngc1333, Prach, Star-formation


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »