Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový disk trosek u Fomalhautu

Uznání: NASA, ESA, CSA, Processing: András Gáspár (Univ. of Arizona), Alyssa Pagan (STScI), Science: A. Gáspár (Univ. of Arizona) et al.

Fomalhaut je jasná hvězda ve vzdálenosti 25 světelných roků od planety Země v souhvězdí Jižní ryby (Piscis Austrinus). V 80. letech 20. století astronomové poprvé zaznamenali přebytečné infračervené záření od Fomalhautu. Vesmírné a pozemské dalekohledy od té doby identifikovaly jako zdroj infračerveného záření disk prachových úlomků kolem horké, mladé hvězdy, kde vzniká planetární soustava. Tento ostrý infračervený snímek z kamery MIRI Kosmického dalekohledu Jamese Webba však odhaluje dosud nepozorované detaily disku trosek kolem Fomalhautu, včetně velkého oblaku prachu ve vnějším prstenci, který je možným důkazem srážky těles, a vnitřního prachového disku s mezerou, kde se pravděpodobně utvářejí a jsou vnořené, ale nepozorované planety. Vlevo dole je měřítko v astronomických jednotkách (AU), což je průměrná vzdálenost Země-Slunce. Vnější cirkumstelární prachový prstenec Fomalhautu leží přibližně ve dvojnásobné vzdálenosti než Kuiperův pás malých ledových těles a úlomků naší Sluneční soustavy za oběžnou dráhou Neptunu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Fomalhaut
  2. Wikipedia: Rocannon's_World
  3. Wikipedia: Piscis_Austrinus
  4. APOD: 1998-04-23 __zaznamenali_
  5. APOD: 2005-07-01 Prstenec kolem Fomalhautu
  6. WebbTelescope.org: Webb Looks for Fomalhaut's Asteroid Belt and Finds Much More
  7. WebbTelescope.org: Fomalhaut Dusty Debris Disk (MIRI Compass Image)d++
  8. NASA: Kuiper Belt

Štítky: Fomalhaut, Prachový disk, Exoplanet, Kuiper belt, Asteroid belt


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »