Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace: Vznik galaktického disku

Uznání videa: TNG Collaboration, MPCDF, FAS Harvard U.; Music: World's Sunrise (YouTube: Jimena Contreras)

Jak jsme se sem dostali? Víme, že žijeme na planetě obíhající kolem hvězdy a ta obíhá kolem galaxie, ale jak to všechno vzniklo? Protože se náš vesmír pohybuje příliš pomalu na to, abychom ho mohli sledovat, tak vznikají počítačové simulace rychlejšího pohybu, které nám to mohou pomoci zjistit. Konkrétně toto video ze spolupráce projektů Illustris a TNG sleduje plyn od raného vesmíru (rudý posuv 12) až do současnosti (rudý posuv 0). Na začátku simulace, okolní plyn padá do oblasti s relativně vysokou gravitací a nahromadí se v ní. Po několika miliardách let se z podivného a fascinujícího kosmického tance zhmotní dobře definované centrum. Plynné globule, z nichž některé z nich představují malé satelitní galaxie, pokračují v pádu do rotující galaxie a jsou jí pohlcovány, jakmile je dosaženo současné epochy a video končí. Pro Galaxii Mléčnou dráhu však velké slučování nemusí končit, nedávné důkazy naznačují, že se naše velká spirální galaxie v příštích několika miliardách let srazí a splyne s o něco větší spirální galaxií v Andromedě.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v knihovně zdrojových kódů pro astrofyziku

Štítky: Kosmologie, Počítačová simulace, Spirální galaxie


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »