Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pandořina kupa galaxií

Uznání: NASA, ESA, CSA, Ivo Labbe (Swinburne), Rachel Bezanson (University of Pittsburgh), Processing: Alyssa Pagan (STScI)

Tato hluboká mozaika představuje skvělý pohled na kupu galaxií Abell 2744 pomocí kamery NIRCam Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Samotná hvězdokupa Abell 2744, nazývaná také Pandořina kupa, se jeví jako obří spojení tří různých hmotných kup galaxií ve vzdálenosti asi 3,5 miliardy světelných roků v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Tato megakupa, ve které převládá temná hmota, deformuje a pokřivuje strukturu prostoročasu a gravitační čočkou zobrazuje ještě vzdálenější objekty. Mnohé z gravitační čočkou zobrazených zdrojů jsou velmi vzdálené galaxie z raného vesmíru, roztažené a deformované do oblouků a červenější než Pandořina kupa galaxií. Hvězdy s výraznými difrakčními paprsky jsou samozřejmě v popředí v Mléčné dráze. V odhadované vzdálenosti Pandořiny kupy tato oblast měří asi 6 milionů světelných roků. Ale nepropadejte panice. Tuto lákavou oblast můžete prozkoumat na videu ve dvou minutách.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: NASA’s Webb Uncovers New Details in Pandora’s Cluster
  2. Harvard.edu: Chandra: Abell 2744: Pandora's Cluster Revealed
  3. Flickr.com: What creates an Einstein ring?
  4. APOD: 2022-03-19 2MASS J17554042 6551277
  5. WebbTelescope.org: Take a tour of Pandora's cluster

Štítky: Kupa galaxií, Abell 2744, Zobrazení gravitační čočkou, Jwst


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »