Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nandu v Mléčné dráze

Uznání a copyright: Fefo Bouvier

Viděli jste v Mléčné dráze ptáka? Kromě tváře na Měsíci je noční obloha plná příběhů a různé kultury v průběhu dějin promítaly do hvězd a prachu nad nimi některé ze svých věčných legend. Generace lidí tyto nebeské ikony vidí, slyší s nimi spojené příběhy a předávají je dál. Na obrázku je nejen výseč centrálního pásu naší Galaxie Mléčné dráhy, ale podle folklóru několika domorodých národů z Uruguaye, je tam i obrys velkého ptáka zvaného Ñandú. Kromě toho je stopa Ñandú spojena s asterismem Jižní kříž. V popředí je v siluetě socha domorodé ženy z kmene Charrúa jménem María Micaela Guyunusa, která žila v 19. století a přetrvává jako symbol koloniálního odporu. Složený snímek byl pořízen v polovině dubna v Cabo Polonio v Uruguai, s Atlantským oceánem v pozadí.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-06-12 Najděte Člověka na Měsíci
  2. NASA: Legends in the Sky - Constellation Tales from Around the World [Activity & Handout - Big Astronomy] (English and Spanish)
  3. Instagram.com: fefobouvier: ¿Ves al Ñandú en la Vía Láctea? ¿Y su huella en la Cruz del Sur?
  4. APOD: 2023-03-19 Rovnodennost na pyramidě opeřeného hada
  5. AtlasOfTheUniverse.com: The Universe within 50000 Light Years - The Milky Way Galaxy
  6. Mdpi.com: Knowledge of the Sky among Indigenous Peoples of the South American Lowlands—First Archaeoastronomical Analyses of Orientations at Mounds in Uruguay
  7. Wikipedia: Uruguay
  8. Wikipedia: Rhea_(pták)
  9. APOD: 2021-01-25 Jižní kříž nad chilským vulkánem
  10. Wikipedia: Crux
  11. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
  12. Wikipedia: Charrúa
  13. Wikipedia: María_Micaela_Guyunusa
  14. Youtu.be: Video aéreo de Cabo Polonio, Rocha, Uruguay desde lo Alto
  15. Lonelyplanet.com: Uruguai
  16. Wikipedia: Atlantic_Ocean

Štítky: Bird, Nandu, Mléčná dráha


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »