Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohňostroj versus superúplněk

Uznání a copyright: Michael Seeley

Téměř na celé Zemi vyšel 4. července večer téměř úplněk. Lunární fáze úplňku (3. července v 11:39 UTC), známého též jako jelení úplněk, nastala blízko perigea, nejbližšího bodu na téměř měsíc dlouhé dráze Měsíce kolem planety Země. To kvalifikovalo letošní červencový úplněk jako superúplněk, první ze čtyř superúplňků v roce 2023. Jakkoliv velký, jasný a krásný úplněk se při pohledu z pláže Cocoa Beach floridského Kosmického pobřeží (Space Coast) musel 4. července ucházet o pozornost. Červencový superúplněk zde byl zachycen přes superbarevné ohňostroje.
Poznámka překladatele: Podle amerických mýtů a folklóru mají úplňky v jednotlivých měsících své názvy - leden: hladový, vlčí, starý, únor: ledový, sněžný, březen: žížalový, mízní, cukrový, vraní, bouřkový, duben: růžový, vaječný, trávový, dešťový, růstový, květen: květný, sazečský, mléčný, zaječný, červen: jahodový, růžový, medový, medovinový, červenec: senný, kozlí, jelení, samčí, hromový, srpen: ovocný, jeseteří, kukuřičný, ječmenný, září: sklizňový, říjen: lovecký, listopad: mrazivý, bobří, sněžný, prosinec: dlouhonoční, studený, zimní.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  2. EarthSky.org: July full moon is the Buck Moon and a supermoon
  3. APOD: 2022-10-01 Lunární matice
  4. AstroPixels.com: Full Moon at Perigee (Full Supermoon): 2001 to 2100
  5. EarthSky.org: What is a supermoon? And when, in 2023?
  6. APOD: 2020-07-31 Mars 2020 z výšky 1500 metrů

Štítky: Úplněk, Přízemí


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »