Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpky Venuše

Uznání a copyright: Roberto Ortu

Stejně jako Měsíc prochází fázemi, tak i Venušina Sluncem osvětlená viditelná polokoule přibývá a ubývá. Tato sekvence teleskopických snímků ilustruje postupné změny Venuše, když byla nedávno v roce 2023 vidět jako Večernice. Venuše se pohybuje na své vnitřní dráze mezi Zemí a Sluncem a když se přibližuje k planetě Zemi, tak se zvětšuje. Jak se tato vnitřní planeta přibližuje ke Slunci, tak se její srpek zužuje. Venuše spojnici Země-Slunce proťala 13. srpna při své vnitřní konjunkci, ale prošla od Slunce asi 8 stupňů jižně. Venuše nyní září na předúsvitové obloze nad východním obzorem a dokončuje svůj přechod k Jitřence planety Země. Dne 21.srpna dokončila sonda NASA Parker Solar Probe svůj šestý průlet kolem Venuše s gravitační asistencí, přičemž setkání využila k navedení sondy k dosud nejtěsnějšímu přiblížení ke Slunci.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Galileo_Galilei#Phases_of_Venus
  2. NASA: Galileo's Phases of Venus and Other Planets
  3. Flickr.com: Roberto Ortu: Le fasi di Venere
  4. EarthSky.org: Inferior conjunction – Venus between sun and Earth – January 8-9
  5. NASA: Earth's Sister and the Twilight Planet
  6. NASA: Venus Flyby Sends Parker Solar Probe Toward Record-Setting Flights Around the Sun

Štítky: Venuše, Phase, Inferior conjunction


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »