Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7023: Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Lorand Fenyes

Tato kosmická mračna vykvetla ve vzdálenosti 1300 světelných let, v úrodných hvězdných polích v souhvězdí Kefea (Cefeus). Mlhovina NGC 7023 zvaná Kosatec není jedinou mlhovinou, která navozuje představu květů. Přesto tento hluboký teleskopický snímek ukazuje škálu barev a symetrií mlhoviny Kosatec, zasazené do okolních polí mezihvězdného prachu. Uvnitř Kosatce samotného prachový mlhovinový materiál obklopuje horkou, mladou hvězdu. Dominantní barva jasnější reflexní mlhoviny je modrá, která je charakteristická pro prachová zrnka odrážející světlo hvězdy. Centrální vlákna reflexní mlhoviny září slabou načervenalou fotoluminiscencí, protože některá prachová zrnka účinně přeměňují neviditelné ultrafialové záření hvězdy na viditelné červené světlo. Infračervená pozorování naznačují, že tato mlhovina obsahuje složité molekuly uhlíku, polycyklické aromatické sloučeniny známé jako PAHs. Prachově modré okvětní lístky mlhoviny Kosatec měří asi šesti světelných roků.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Cepheus -- Father of Andromeda
  2. UniverseToday.com: NGC 7023 – ‘Iris From The Dust’ by Kent Wood
  3. APOD: 2008-02-14 Růžice s dlouhým stonkem
  4. FenyesLorand.hu: AZ ÍRISZ-KÖD - Virágba borult csillagmező a Cepheusban
  5. SpaceTelescope.org: Blushing dusty nebula
  6. Harvard.edu: The Extended Red Emission Filaments in NGC 2023
  7. U-Strasbg.fr: New PAH mode at 16.4 mu m
  8. CalTech.edu: Spitzer Learns About Carbon's Cosmic Life

Štítky: Ngc7023, Iris Nebula, Prach, Reflekční mlhovina, Photoluminesence, Ere


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »