Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odpolední analema

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou získáte, když po dobu jednoho roku každý den ve stejnou dobu označíte polohu Slunce. Tato analema byla pořízena dírkovou komorou 4x5 namířenou na sever pod jižní novozélandskou oblohou. Závěrka byla krátce otevřena Každý jasný den odpoledne v 16 hodin místního času byla krátce otevřena závěrka a exponovala stejnou fotosenzibilizovanou skleněnou desku po dobu jednoho roku v rozmezí od 23. září 2022 do 19. září 2023. Ve dvou dnech, v den zimního a letního slunovratu, byla závěrka znovu otevřena 15 minut po hlavní expozici a zůstala otevřená až do západu Slunce, aby se vytvořily sluneční stopy ve spodní a horní části křivky. Data rovnodennosti odpovídají polohám ve středu křivky, nikoliv bodu překřížení. Křivka samotná je ve srovnání s analemou vysledovanou ze severní polokoule samozřejmě inverzní. Zatímco pro severní polokouli dnes při podzimní rovnodennosti začíná podzim, na jižní polokouli nastává jarní rovnodennost.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Analemma#As_seen_from_Earth
  2. APOD: 2022-07-02 Solarografické analemy
  3. APOD: 2022-10-21 Andromeda na jižní obloze
  4. APOD: 2021-01-02 Měsíc 21. století mokrým kolodiem
  5. Wikipedia: Analemma#Seen_from_other_planets
  6. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space

Štítky: Analemma, Rovnodennost, Slunovrat, Southern sky


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »