Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchové Gama Cas

Uznání a copyright: Guillaume Gruntz, Jean-François Bax

Gama Cassiopeiae září vysoko na severní podzimní večerní obloze. V teleskopickém zorném poli v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia) je to ta nejjasnější hvězda s paprsky. Gama Cas sdílí étericky vyhlížející scénu s přízračnými obláčky kometárních tvarů IC 59 (vlevo nahoře) a IC 63. Ty 600 světelných roků vzdálené obláčky ve skutečnosti nejsou duchové. Pomalu však mizí, erodují pod vlivem energetického záření z horké a svítivé hvězdy gama Cas. Gama Cas se fyzicky nachází pouze 3 až 4 světelné roky od těch mlhovin. Mlhovina IC 63 je ke gama Cas o něco blíže a převládá v ní červené světlo H-alfa vyzařované při rekombinaci atomů vodíku ionizovaných ultrafialovým zářením hvězdy s elektrony. Mlhovina IC 59 ve větší vzdálenosti od hvězdy vykazuje úměrně méně emise H-alfa, ale zato více charakteristického namodralého světla odraženého prachem světla této hvězdy. Tato kosmická scéna se v odhadované vzdálenosti gama Cas a dalších objektů rozprostírá na více než 1 stupni neboli na 10 světelných letech.

Seznam odkazů v popisu

  1. AAVSO.org: Gamma Cassiopeiae and the Be Stars
  2. AstroBin.com: Jeffbax Velocicaptor, Guillaume Gruntz: IC 63 - The ghost rising in front of Gamma cassiopea - Ha RGB
  3. HubbleSite.org: Hubble Captures the Ghost of Cassiopeia
  4. arXiv.org: Suzaku and NuSTAR X-Ray Spectroscopy of gamma Cas and HD110432
  5. Wikipedia: Gamma_Cassiopeiae
  6. APOD: 2011-10-13 Barva IC 1795
  7. APOD: 2009-11-26 Široké pole M78
  8. arXiv.org: Extended Red Emission in IC59 and IC63

Štítky: Ic59, Ic63, Gama cas, Ionizace, Reflekční mlhovina, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »