Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter za měsíčního světla

Uznání a copyright: Giorgia Hofer

To jasné světlo na nebi, které jste viděli vycházet na východě těsně po západu Slunce, je Jupiter. Plynný obr vládnoucí naší sluneční soustavě byl 2.listopadu 2023 v opozici, tedy na obloze planety Země naproti Slunci a tak na půlnoční obloze stoupá vysoko. Měsíc byl ve své vlastní opozici jen o několik dní dříve 28. října. Tehdy se o toto zorné pole teleobjektivu mohly podělit jak Měsíc v úplňku, tak Jupiter. Nebeskou scénu tvoří dvě expozice, jedna dlouhá a jedna krátká, přitom jsou obě spojeny tak, aby zaznamenaly jasnou planetu a ještě jasnější Měsíc během onoho večerního částečného zatmění Měsíce. Měsíční světlo, které prosvítá skrz řídkou vysokou oblačnost nad severní Itálií, vytváří barevný závoj a měsíční korónu. Při pozorném pohledu uvidíte také některé z Jupiterových Galileových měsíců.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Jupiter and Earth closest November 1-2, as opposition looms
  2. NASA: Jupiter
  3. APOD: 2023-10-29 Částečné zatmění Měsíce
  4. APOD: 2021-12-04 Perleť od měsíčního světla
  5. APOD: 2021-01-19 Lunární korona s Jupiterem a Saturnem
  6. NASA: 410 Years Ago: Galileo Discovers Jupiter’s Moons

Štítky: Galilean moons, Jupiter, Ple, Opposition


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »