Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojúhelníková mlhovina Flemingové

Uznání a copyright: Cristiano Gualco

Tato chaotická a spletitá vlákna rázovou vlnou zahřátého žhavého plynu se rozprostírají na pozemské obloze v souhvězdí Labutě (Cygnus) jako součást Závojové mlhoviny. Samotná Závojová mlhovina je velkým pozůstatkem po supernově, rozpínajícím se oblakem, který se zrodil po smrtící explozi hmotné hvězdy. Světlo z původní exploze supernovy pravděpodobně dorazilo na Zemi před více než 5 000 lety. Svítící vlákna jsou ve skutečnosti spíše dlouhými vlnami v listu pozorovaného téměř z boku, pozoruhodně dobře rozdělenými na modrou záři ionizovaných atomů vodíku a červenou záři kyslíku. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti a katalogizovaná jako NGC 6979, se nyní rozprostírá asi na šestinásobku průměru úplňku. Délka útvaru v odhadované vzdálenosti 2 400 světelných roků odpovídá asi 30 světelným rokům. Často bývá označován jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele observatoře Harvard College Observatory, ale možná je lepší pojmenování podle objevitelky astronomky Williaminy Flemingové jako Trojúhelníková mlhovina Flemingové.

Novinka: Sledujte APOD na Telegramu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2022-06-22 Zbytek supernovy: Závojová mlhovina
  2. Wikipedia: Veil_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Supernovas and Supernova Remnants
  4. Harvard.edu: A Detailed Analysis of a Cygnus Loop Shock-Cloud Interaction
  5. STScI.edu: Piercing the Veil: FUSE Observes a Star Behind the Cygnus Loop Supernova Remnant
  6. Youtu.be: Hubble Telescope Revisits the Veil Nebula
  7. Youtu.be: Supernova Explosion: The Veil Nebula
  8. APOD: 2014-01-13 Cesta na Měsíc
  9. NASA: What Is a Light-Year?
  10. Harvard.edu: Harvard College Observatory History in Image
  11. Wikipedia: Williamina_Fleming
  12. DavidCortner.com: Fleming's Triangular Wisp

Štítky: Mlhovina Flemingové, Pickering's Triangle, Zbytek supernovy


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »