Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Mléčné dráhy

Uznání a copyright: José Rodrigues

Za chilskou observatoří na vrcholu hory La Silla na hlubokém snímku noční oblohy vychází jádro Mléčné dráhy. Střed naší domovské galaxie je vidět v souhvězdí Střelce (Sagitarius) a zleva ho lemuje dalekohled Evropské jižní observatoře NTT (New Technology Telescope), který je průkopníkem využívání aktivní optiky k přesnému řízení tvaru zrcadel velkých dalekohledů. Napravo stojí 3,6metrový dalekohled ESO, který je domovem spektrografů HARPS a NIRPS pro lov exoplanet. Mezi nimi je centrální výduť Galaxie vyplněná neprůhlednými oblaky mezihvězdného prachu, jasnými hvězdami, hvězdokupami a mlhovinami. Poblíž středu se nachází výrazná emise načervenalého vodíku z hvězdotvorné mlhoviny Laguna, neboli M8. Mlhovina M20 Trifid těsně vlevo pod kosmickou Lagunou zase kombinuje modré světlo prachové reflexní mlhoviny s načervenalou emisí. Obě mlhoviny jsou oblíbenými zastávkami na teleskopických toulkách centrem Galaxie. Složený snímek se skládá z jednotlivých expozic země a oblohy pořízených v dubnu 2023, přičemž všechny snímky byly postupně pořízeny se stejným vybavením a zarámováním.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESO.org: La Silla Observatory - ESO's first observatory
  2. APOD: 2020-03-26 Stanice Andromeda
  3. WebbTelescope.org: What Is the Center of Our Galaxy Like?
  4. ESO.org: HARPS - High Accuracy Radial velocity Planet Searcher
  5. ESO.org: NIRPS - Near Infra Red Planet Searcher
  6. APOD: 2021-10-01 Centrální Mléčná dráha od Laguny k Dýmce
  7. SEDS.org: Charles Messier's Catalog of Nebulae and Star Clusters
  8. APOD: 2015-08-10 Sagittarius Triplet
  9. JoseRodrigues.space: La Silla - Pictures and sketches from my HARPS/NIRPS observation in La Silla. Between the 14th and 28th of April 2023.

Štítky: Mléčná dráha, La Silla, Galaktický střed


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »