Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet letadla přes srpek Měsíce

Uznání a copyright: Juned Patel

Ne, Měsíc není luk a ne, nevystřelil letadlo jako šíp. To, co je na obrázku, je jen náhodná superpozice. Kondenzační stopa letadla by za normálních okolností vypadala bílá, ale velký objem vzduchu směrem k vycházejícímu Slunci přednostně odrážel modré světlo, čímž nejenže zmodrala obloha, ale odražená stopa získala jasný červený odstín. Daleko, daleko za letadlem, se mírně načervenalý jeví také srpek Měsíce. Uvedený snímek pořízený počátkem minulého měsíce z Boltonu ve Velké Británii byl pořízen tak brzy po východu Slunce, že sluneční světlo osvětlovalo letadlo zespodu, stejně jako jeho kondenzační stopu. Během několika minut bohužel improvizované představení na obloze skončilo. Letadlo se vzdálilo z dohledu. Měsíc nadále stoupal, ale přes rozjasňující se oblohu byl stále hůře vidět. A kondenzační stopa se postupně rozptýlila.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: On the Trail of Contrails
  2. NASA: Why Is the Sky Blue?
  3. APOD: 2005-07-11 Východ Slunce nad Kilimanjarem
  4. NASA: Astronomy Picture of the Day Search Results for "airplane"
  5. NASA: What Are the Moon’s Phases?
  6. Wikipedia: Bolton
  7. Wikipedia: United_Kingdom
  8. Nyt.com: Foto: 17grumpycat-1-videoSixteenByNine3000.jpg :-)
  9. NASA: Earth's Moon
  10. APOD: 2004-10-13 Změť kondenzačních stop nad státem Georgia

Štítky: Luk a šíp, Crescent moon, Airplane


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »