Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Struktura ohonu komety 12P/Pons Brooks

Uznání a copyright: Dan Bartlett

Kometa 12P/Pons-Brooks se na své cestě k dalšímu průletu perihelem 21. dubna zjasňuje. Zelenkavá koma této periodické komety Halleyova typu se stala poměrně snadno pozorovatelnou v malých dalekohledech. Ale modrý iontový ohon, který nyní proudí z komy této aktivní komety a je bičován slunečním větrem, je slabý a obtížně sledovatelný. Přesto snímek složený z několika expozic pořízených v noci z 11. na 12. února odhaluje detailní struktury tohoto slabšího ohonu. Snímek pokrývá něco přes dva stupně s pozadím slabých hvězd a galaxií v severním souhvězdí Ještěrky (Lacerta). Průlet komety 12P periheliem 21. dubna nastane jistě jen dva týdny po úplném zatmění Slunce 8. dubna, takže kometa bude na obloze planety Země spolu s úplně zatmělým Sluncem.
Oprava: Na překlep v nadpisu upozornil Petr Zoufalý.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Pons–Brooks
  2. APOD: 2023-01-09 Ohony komety ZTF
  3. AstroBin.com: Dan Bartlett: Interesting Tail Structure on Comet 12P/ Pons-Brooks from February 12th
  4. UniverseToday.com: A recent capture of Comet 12P Pons-Brooks. Credit: Michael Jaeger.
  5. NASA: 2024 Total Eclipse: Where & When

Štítky: Kometa Pons-brooks, C/12p, Ion tail


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »