Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Sonda Galileo, která koncem 90. let 20. století prolétala Jupiterovým systémem, zaznamenala úžasné pohledy na Europu a odhalila důkazy, že ledový povrch tohoto měsíce pravděpodobně skrývá hluboký globální oceán. Obrazová data ze sondy Galileo o Europě byla znovu zpracována s vylepšenou kalibrací, aby vznikl barevný obraz, který se blíží tomu, co by mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy na Europě naznačují podpovrchovou kapalnou vodu. Slapové namáhání, kterému je tento velký měsíc na své eliptické dráze kolem Jupiteru vystaven, dodává energii pro udržení oceánu v tekutém stavu. Ještě zajímavější je však možnost, že i při nedostatku slunečního světla by tento proces mohl dodávat energii pro podporu života, což z Europy činí jedno z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Kosmická sonda Juno, která je v současnosti na orbitě Jupiteru, rovněž opakovaně prolétla kolem tohoto vodního světa a odeslala zpět snímky spolu s údaji pro zkoumání možnosti života na Europě. V říjnu letošního roku se na svou výzkumnou cestu vydá sonda NASA Europa Clipper. Sonda uskuteční téměř 50 průletů a přiblíží se na vzdálenost 25 kilometrů od ledového povrchu Europy.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Galileo
  2. NASA: PIA19048: Europa's Stunning Surface
  3. NASA: NASA Scientists Confirm Water Vapor on Europa
  4. APOD: 2014-09-19 Potenciálně obyvatelné měsíce
  5. APOD: 2016-04-01 Europa: Objevujte život pod vodou
  6. NASA: NASA’s Juno Mission Measures Oxygen Production at Europa
  7. YouTube.com: A Poem for Europa by U.S. Poet Laureate Ada Limón
  8. NASA: Europa Clipper

Štítky: Europa, Galileo, Voda, Europa Clipper


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »