Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Total Totality

Uznání a copyright: Daniel Korona

Na hraně úplné fáze zatmění Slunce se často objevují Bailyho perly. Mezerami ve vlnitém terénu podél siluety měsíčního okraje stále pronikají perly slunečního světla, jejich výskyt je zaznamenán v této časosběrné kompozici. Série snímků sleduje okraj Měsíce od začátku až do konce totality při zatmění Slunce 8. dubna z Duranga v Mexiku. Jsou zachyceny také narůžovělé protuberance plazmových oblouků vysoko nad okrajem aktivního Slunce. Totalita v Durangu trvala asi 3 minuty a 46 sekund a bylo to jedno z prvních míst v Severní Americe, které 8. dubna měsíční stín navštívil.

Snímky pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. Alpo-Astronomy.org: Solar Eclipse Observing--The Diamond Ring and Baily's Beads
  2. APOD: 2023-09-17 Zvětšené měsíční hory při prstencovém zatmění
  3. TimeAndDate.com: April 8, 2024 — Total Solar Eclipse — Durango, Durango, Mexico (Victoria de Durango)
  4. NASA: 2024 Total Solar Eclipse

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Baily's Beads


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »