Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perijove 16: Průlet kolem Jupiteru

Uznání a licence videa: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt;
Music: The Planets, IV. Jupiter (Gustav Holst); USAF Heritage of America Band (via Wikipedia)

Sledujte Juno, jak se přibližuje k Jupiteru. Kosmická sonda NASA Juno pokračuje ve své nyní měsíc dlouhé, velmi protáhlé orbitě kolem největší planety naší Sluneční soustavy. Uvedené video pochází z 16. perihélia, kdy sonda Juno od svého příletu v polovině roku 2016 prolétla v blízkosti Jupiteru již pošestnácté. Každá perijovum prochází v blízkosti trochu jiné části vrcholků Jupiterových mraků. Toto barevně zpracované video bylo digitálně složeno z 21 snímků kamery JunoCam, čímž vznikl 125krát delší časosběr. Video začíná východem Jupiteru, když se Juno přibližuje ze severu. Jakmile se Juno dostane k nejbližšímu pohledu ze vzdálenosti asi 3500 kilometrů nad vrcholky Jupiterových mraků, tak dokáže velkou planetu zachytit v obrovských detailech. Juno míjí světlé zóny a tmavé pásy mraků kolem celé planety, a také četné vířící kruhové bouře, z nichž mnohé jsou větší než hurikány na Zemi. Když se Juno vzdaluje, tak je vidět pozoruhodné mračno ve tvaru delfína. Po perijovu Jupiter ubíhá do dálky a zase ukazuje neobvyklá mračna nad jižní částí Jupiteru. Aby sonda Juno získala kýžená vědecká data, musí se přiblížit k Jupiteru tak blízko, že jsou její přístroje vystaveny velmi vysoké úrovni radiace.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: National Aeronautics and Space Administration
  2. NASA: Juno
  3. Wikipedia: Elliptic_orbit
  4. SwRI.edu: Juno
  5. TheFreeDictionary.com: Perijove
  6. NASA: NASA Re-plans Juno's Jupiter Mission
  7. YouTube.com: Perijove 16: Passing Jupiter
  8. Youtu.be: Perijove 16: Passing Jupiter
  9. Wikipedia: Juno_(sonda)
  10. APOD: 2017-05-23 Přílet k Jupiteru
  11. Giphy.com: Blízký pohled :-)
  12. SwRI.edu: Juno
  13. APOD: 2017-11-27 Animovaná sezóna hurikánů
  14. APOD: 2019-04-15 Po zpracování: Delfíní mračno na Jupiteru
  15. APOD: 2022-08-30 Jupiter z Webbova kosmického dalekohledu
  16. SwRI.edu: Mission JUNO: SCIENCE FINDINGS
  17. NASA: Jupiter
  18. NASA: Why Space Radiation Matters

Štítky: Jupiter, Juno, Flyby


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »