Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Medvědí drápy

Uznání: Kathleen Kraemer et al. (Boston U.), SPIREX

NGC 6334 je mračno plynu a prachu ve kterém se formují hmotné hvězdy. Ve vzdálenosti 5500 světelných let mlhovina Medvědí drápy jak bývá také nazývána je více jak 3x tak vzdálená než mlhovina v Orionu, ale stále dosti blízko k detailnímu studiu. Mlhovinu Medvědí drápy lze nalézt v souhvězdí Štíra. Ionizovaný plyn dělá viditelném světle NGC 6334 zcela červenou. Fotografie ve falešných barvách nahoře byla pořízena v infračerveném světle. V něm je zář světla hvězd absorbována prachem a je tak více patrná (vyniká v modré). Současný výzkum ukazuje, že jasné zdroje jsou velmi mladé a masivní hvězdy. Tyto hvězdy emitují světlo tak energetické a intenzivní, že rozrušuje jemná zrna prachu v jejich bezprostřední blízkosti a vytváří přebytek ionizovaného plynu (zvýrazněný v červené).

Štítky: Absorpce, Emise, Mlhovina


38. vesmírný týden 2017

38. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 18. 9. do 24. 9. 2017. Měsíc bude v novu. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Pozorovat můžeme i Neptun a Uran. Ráno je vidět Venuše, Merkur a Mars. Přidá se k nim také srpek Měsíce. Aktivita Slunce se snížila. Začíná astronomický podzim. Cassini shořela v atmosféře Saturnu. ISS má opět šestičlennou posádku. Po hurikánu Irma se obnoví i lety amerických raket. Kolem Země proletí sonda OSIRIS-REx.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zoskupenie planét na rannej oblohe

Planéty Venuša, Mars a Merkúr a ako bonus blízka konjunkcia Mesiaca s hviezdou Regulus v súhvezdí Leva.

Další informace »