Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Medvědí drápy

Uznání: Kathleen Kraemer et al. (Boston U.), SPIREX

NGC 6334 je mračno plynu a prachu ve kterém se formují hmotné hvězdy. Ve vzdálenosti 5500 světelných let mlhovina Medvědí drápy jak bývá také nazývána je více jak 3x tak vzdálená než mlhovina v Orionu, ale stále dosti blízko k detailnímu studiu. Mlhovinu Medvědí drápy lze nalézt v souhvězdí Štíra. Ionizovaný plyn dělá viditelném světle NGC 6334 zcela červenou. Fotografie ve falešných barvách nahoře byla pořízena v infračerveném světle. V něm je zář světla hvězd absorbována prachem a je tak více patrná (vyniká v modré). Současný výzkum ukazuje, že jasné zdroje jsou velmi mladé a masivní hvězdy. Tyto hvězdy emitují světlo tak energetické a intenzivní, že rozrušuje jemná zrna prachu v jejich bezprostřední blízkosti a vytváří přebytek ionizovaného plynu (zvýrazněný v červené).

Štítky: Absorpce, Emise, Mlhovina


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »