Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4603 a rozpínání vesmíru

Uznání: Jeffrey Newman (UC Berkeley), NASA

NGC 4603 je galaxie s majestátními spirálními rameny a spletitými prachovými pásy vzdálená 108 miliónů světelných let. Astronomové přesně změřili její vzdálenost jedním ze základních měřítek extragalaktických vzdáleností - pulsujících proměnných hvězd známých jako Cefeidy. Ačkoliv zdánlivě dosti jasné, cefeidy jsou slabé a je obtížné je najít v tak velkých vzdálenostech. (jasné"paprskovité" hvězdy viditelné nahoře jsou objekty v popředí). Díky ostrému vidění kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope bylo objeveno více jak 36 vábných cefeid v NGC 4603, nyní v nejvzdálenější galaxii, kde byly tyto hvězdy identifikovány. Hubbleův "Key Project Team" který vyhledával pomocí kosmického dalekohledu cefeidy v galaxiích bližších jak NGC 4603 nedávno oznámil dokončení osmiletého úsilí přesně změřit vzdálenosti galaxií a rychlost rozpínání vesmíru - Hubblovu konstantu. Na základě jejich srovnání vzdáleností galaxií a rychlostí vzdalování oznámili, že Hubblova konstanta je 70 kilometrů za sekundu na megaparsek s přesností 10 procent. To znamená, že galaxie by se měli vzdalovat o 160000 mil za hodinu rychleji při zvětšení vzdálenosti o každé 3.3 milióny světelných let. Přesné měření Hubblovy konstanty bylo jedním z hlavních cílů pro kosmický dalekohled Hubble Space Telescope když byl vypuštěn v roce 1990.

Štítky: Hubblova konstanta, Ngc 4603, Spirální galaxie, Cefeida


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »