Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AB Aurigae: Jak vznikají planety

Uznání: C.A. Grady (NOAO, NASA/GSFC), et al., NASA

Tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje význačné detaily vnitřní části disku z prachu a plynu kolem hvězdy AB Aurigae. Uzlíky materiálu, které jsou zde vidět poprvé, mohou velmi dobře představovat ranné stadium procesu, který by mohl vyústit vznikem planet během příštích několika miliónů let. AB Aurigae je mladá hvězda (2-4 milióny let) vzdálená asi 469 světelných let. Její vířící cirkumstelární disk je asi 30 krát větší jak naše Sluneční soustava.. Astronomové věří, že v disku hvězdy AB Aurigae právě začínají vznikat planety, protože disky kolem mladších hvězd (méně jak 1 milión let) nevykazují takové chuchvalcové struktury, zatímco disky poněkud starších hvězd (8-10 miliónů let) mají mezery a rysy napovídající, že planety již vznikly. A proč jsou vidět jakoby okenní tabulky? Široké černé pruhy na snímku jsou způsobeny zakrývajícími raménky aby se odclonilo přebytečné světlo hvězdy a uhlopříčné paprsky vznikají difrakcí.

Štítky: Prachový disk, AB Aurigae, Vznik planety


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »