Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dalekohled Gemini North uveden do provozu

Uznání: (c)1999 By Neelon Crawford www.PolarFineArts.com

Severní oblohu začal prohlížet nový mamutí dalekohled. Osmimetrový dalekohled Gemini North (na snímku nahoře) byl předán do provozu minulý týden na Hawaji snímky dokumentujícími jeho bezprecedentní schopnosti. Během dvou let začne obdobná pozorování jižní oblohy sesterský dalekohled Gemini South v Chile. Dalekohledy Gemini budou shromažďovat enormní množství viditelného a infračerveného světla. V infračerveném oboru může Gemini rozlišit objekty, které se jeví rozmazané v kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope. K dosažení tak vysokého rozlišení používá Gemini adaptivní optiku, techniku která trvale ohýbá hlavní zrcadla Gemini aby se vyrovnaly rozostřující efekty zemské turbulentní atmosféry. Na kompletaci dalekohledů Gemini spolupracuje sedm států pod vedením US National Science Foundation.

Štítky: Infračervený, Gemini, Dalekohledy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »