Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový dalekohled Chandra

Uznání: NASA

Na tomto širokoúhlém záběru je vidět rentgenový dalekohled Chandra zabalený do ochranných plášťů a namontovaný na raketovém stupni Inertial Upper Stage (IUS) před uložením do nákladového prostoru raketoplánu Columbia. Posádka Columbie vypustila dalekohled nazvaný na počest laureáta Nobelovy ceny Subrahmanyana Chandrasekhara na oběžnou dráhu v pátek, 23.července. Observatoř nyní podstupuje ověřování a aktivaci vědeckých přístrojů. Observatoř má enormní potenciál pro výzkum vzdáleného vesmíru v rentgenovém spektru. Operátoři budou provádět série zážehů, které v nadcházejících dnech zvednou 5-ti tunový dalekohled na vyšší excentrickou dráhu. Konečná pracovní dráha Chandry bude od nejbližšího bodu 6200 mil(9900km) až po 87000 mil(140 000km), což je jedna třetina vzdálenosti k Měsíci. Protažená dráha vynese citlivé rentgenové detektory Chandry za interference působené radiačními pásy Země což umožní Chandře až 55-ti hodinové spojité pozorování na jednom oběhu. Raketoplán Columbia pod velením Eileen Collins má přistát dnes večer v 11:20 pm EDT na základně Kennedy Space Center.

Štítky: Dalekohled, Rentgenový, Chandra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »