Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pětičlenná hvězdokupa

Uznání: Don Figer (STScI et al., NASA

Jasné kupy hvězd vznikají a rozplývají se poblíž středu naší Galaxie. Před 4 milióny let vznikla hvězdokupa Kvintuplet - na snímku nahoře - a nyní se pomalu rozplývá. Hvězdokupa Kvintuplet je ve vzdálenosti asi 100 světelných let od středu Galaxie a je domovem nejjasnější dosud katalogované hvězdy v naší Galaxii: Pistolové hvězdy. Objekty poblíž našeho galaktického centra jsou obvykle skryté našemu pohledu zakrývajícím prachem. Tento nedávno uvolněný snímek zachytil kupu v infračerveném světle, a to s kamerou NICMOS na palubě oběžného kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Mladá hvězdokupa Kvintuplet je jednou z nejmasivnějších dosud objevených otevřených hvězdokup, ale stále mnohem méně hmotná než starobylé kulové hvězdokupy, které obíhají ve vzdáleném halu. Některé z jasných červených a modrých hvězd viditelných nahoře mohou být na kraji výbuchu jich samotných ve spektakulárních supernovách.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Galaktický střed


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »