Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojhvězda Phi Persei

Uznání: Douglas Gies (CHARA, GSU) et. al.
Illustration: William Pounds

Je jasné, která hvězda je větší v této binární soustavě. Tato malířova vize dvojhvězdy Phi Persei, vzdálené 720 světelných let, vytvořená na základě nedávných výsledků, nám ukazuje jasnou, rychle se točící hmotnou hvězdu obklopenou diskem plynu. Malá doprovodná hvězda obíhá 160 miliónů kilometrů daleko. Větší hvězda je nyní asi 9 krát hmotnější než ta menší, ale nebylo tomu tak vždycky. Před deseti milióny let byla malá složka ve skutečnosti nejhmotnější hvězdou soustavy a pro svou větší hmotnost dospěla rychleji do fáze obří hvězdy. Po ztrátě svých zbytnělých vnějších vrstev k nyní hmotnější hvězdě, všechno co zůstalo je svlečené, velice horké jádro o hmotnosti asi jednoho Slunce. V dalších deseti miliónech let se mohou role obrátit jak nyní hmotnější hvězda zbytní do své obří fáze a "vrátí" hmotu své doprovodné hvězdě. Skončí tyto hvězdy svůj život jako bílý trpaslík nebo jako supernova? Astronomové považují konečný osud takového hmotu se vyměňující, interaktivní binární soustavy za otevřenou otázku a výzvu pro současné teorie vývoje hvězd.

Štítky: Hvězdný vývoj, Binary, Hvězdy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »