Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časoměrná koule tisíciletí USNO

Uznání: United States Naval Observatory

V devatenáctém století bylo spouštění časové koule z prominentních míst praktickým způsobem sdělování času do okolní krajiny a lodím na moři. Založením časové služby pro Spojené státy, americká námořní observatoř spouštěla časovou kouli každý den přesně v poledne počínaje rokem 1845. Koncem dvacátého století na připomenutí této tradiční metody sdělování času americká námořní observatoř U.S. Naval Observatory opět instalovala tuto slavnostní časovou kouli na vrchol své hlavní budovy ve Washingtonu D.C. Spuštění této časové koule bude místním vyvrcholením "spuštění časových koulí kolem světa" vyznačujícím začátek roku 2000 a počátek třetího tisíciletí v roce 2001. A mezitím nezapomeňte ... většina amerických letních časů končí v neděli 31.října ve dvě hodiny ráno.

Štítky: Observatoř amerického námořnictva, Observatoř, Čas


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »