Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jas umělé noční oblohy

Uznání a copyright: P. Cinzano et al., DMSP Satellites, RAS

Kam zmizely všechny slaboučké hvězdy? Na mnoha místech na Zemi, zejména ve velkých městech, se noční obloha redukovala z fascinující podívané na stovky hvězd na difuzní záři přes niž je vidět jen hrstka hvězd. Mapa nahoře ukazuje výskyt poměrného světelného znečištění na celé Zemi. Příčinou znečištění je umělé světlo, odrážející se od molekul a aerosolů v atmosféře. Červeně vybarvené části na východě Spojených států a v Západní Evropě mají devítinásobnou umělou záři noční oblohy než je na přirozené obloze. V oranžových nebo červených oblastech se už není viditelný středový pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Mezinárodní sdružení tmavé oblohy International Dark Sky Association navrhuje běžné typy světel, které způsobují poměrně malé světelné zněčištění.

Štítky: Země, Light pollution


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »