Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík a prach v Růžicové mlhovině

Uznání: Nick Wright (University College London), IPHAS Collaboration

Na okraji velkého molekulárního mračna v Jednorožci (Monoceros), vzdáleného zhruba 3000 světelných let, tvoří tmavá prachová vlákna siluety proti zářivému vodíku. Podrobný pohled na Růžicovou mlhovinu ukazuje, že v této oblasti dochází ke vzniku hvězd a tmavá vlákna jsou tvářena větry a zářením horkých mladých hvězd. Ultrafialové záření mladých hvězd z vodíkových atomů v okolí vyráží elektrony. Při rekombinaci elektronů s atomy se vyzařuje světlo s delší vlnovou délkou a nižší energií dobře známé podle charakteristického vzoru jasných spektrálních čar. Na viditelných vlnových délkách je nejsilnější emisní čarou z tohoto vzoru v červené části spektra a je známa jako "Hydrogen-alfa" nebo jen H-alfa. Tento obrázek je částí přehlídky Mléčné dráhy na H-alfa emisi IPHAS a zabírá asi 25 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Růžicová mlhovina, NGC 2237, Hydgrogen


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »