Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z jižního pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Na tomto pozoruhodném, 24 hodin dlouhém snímku hvězdných stop, který splňuje Lewinovu výzvu, žádná hvězda neklesá pod obzor a Slunce nikdy nevychází. Snímek ukazuje stopy hvězd jako uzavřené kružnice a takový snímek lze docílit pouze na dvou místech na planetě Zemi. Tento byl pořízen během 1. května 2012 kamerou ve vyhřívaném boxu na střeše observatoře MAPO (Martin A. Pomerantz Observatory) na jižním pólu. Přímo nad hlavou ve slabém souhvězdí Oktantu se promítá zemská rotační osa, jižní nebeský pól, který je středem všech kruhových stop hvězd. Hvězda, která kolem jižního nebeského pólu zanechává sice malý, ale stále poměrně jasný kroužek, není tak dobře umístěná jako Polárka u severního nebeského pólu a jmenuje se Beta Hydri. Během těchto 24 hodin noci se také objevila prchavá jižní polární záře (aurora australis).

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Beta hydri, Octans, Aurora australis


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »