Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřebenovitý terén na Plutu ve 3D

NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se hornatou oblast, která se neformálně nazývá Tartarus Dorsa. Tato scéna zabírá asi 300 kilometrů plutonské krajiny. Stereo pohled barevného anaglyfu tvoří dva snímky pořízené v odstupu 14 minut při historickém průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Perspektiva ve 3D, spolu se stíny u terminátoru, rozhraním dne a noci na Plutu, zvýrazňuje úzké, strmé hřebeny. Tyto pozoruhodné hřebenovité útvary se typicky zvedají do výšky 500 m a jsou od sebe vzdálené 3 až 5 kilometrů. Tartarus Dorsa sousedí s Tombaugh Regio na východě a podle starověké řecké mytologie je podsvětím (Hádés).

Štítky: Pluto, New horizons, Tartarus dorsa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »