Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Evropská Noc vědců po celé ČR

Evropská Noc vědců po celé ČR

Nepropásněte každoroční Evropskou Noc vědců na některé hvězdárně či astronomické akci ve Vašem okolí!

Místo konání akce: Česká republika
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 30.09.2016 od 16:00 do 0:00

Logo Noci vědců
Logo Noci vědců
I v roce 2016 probíhá již po dvanácté po celé České republice astronomická část Evropské noci vědců. Letos připadá na pátek 30. září 2015 a ve na stejný den připadne i významná událost: Na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko dosedne sonda Rosetta. To se poměrně pěkně hodí, neboť tématem letošní noci vědců je Bezpečnost. A tak právě v tomto duchu můžete čekat program na jednostlivých hvězdárnách a astronomických akcích. Na každém stanovišti proběhnou v případě příznivého počasí astronomická pozorování dalekohledy. Návštěvníci budou mít možnost vidět práci vědců na vlastní oči, proběhne řada pokusů, pamatováno bude i na nejmenší návštěvníky. Vzhledem k tomu, že neruší svým svitem Měsíc, můžete navíc zejména na hvězdárnách v menších městech a místech daleko od měst (např. v Beskydské oblasti tmavé oblohy) těšit krom planet na pozorování mlhovin, hvězdokup a galaxií. Kde všude bude Noc vědců probíhat?




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Noc vědců 2016


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »