Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Cygnus vzlétnul k ISS!

Po sérii odkladů a menších zádrhelů dnes v 19:07 našeho času z kosmodromu Wallops ve Virginii odstartovala raketa Antares společnosti Orbital Sciences Corp. a o deset minut později vypustila na oběžnou dráhu loď Cygnus se skoro 1500 kilogramy nákladu pro stanici ISS. K ní má loď dorazit po 2,5 dnech manévrování v neděli. Jde o první operační let v rámci dvoumiliardového kontraktu mezi Orbital a NASA.
Vít Straka Kosmonautika

Soukromý start k ISS stále odkládán ...

První operační let lodi Cygnus amerického soukromého sektoru po veleúspěšné podzimní premiéře má zkrátka smůlu. V prosinci byl odvolán kvůli poruše chlazení na stanici, v lednu posunut kvůli extrémním mrazům na východním pobřeží a dnes byl zrušen kvůli včerejší bouři na Slunci, jejíž dceřinná radiace by mohla poškodit elektroniku nosné rakety. Zítřejší start zůstává otázkou ...
Aktualizace 9. ledna: Po pečlivém zvážení všech faktorů byl dnešní start povolen! Oficiální odpočet se rozběhl v 10:07 SEČ, start proběhne v 19:07. Nejsou hlášeny žádné významné technické potíže a počasí dává šanci 95 procent. Přenos startu na TV NASA sledujte od 18:45.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny Autor: Orbital Sciences Corp.
Raketa Antares s lodí Cygnus stojí na rampě ve Virginii od neděle, podruhé za 3 týdny
Autor: Orbital Sciences Corp.
Vít Straka Kosmonautika

Nouzový výstup z ISS

Dnešního dne (cca ve 13:10 našeho času) má začít první ze série neplánovaných kosmických výstupů posádky americké části ISS za účelem výměny čerpadla chlazení s pokaženým ventilem uvnitř. Stručné průběžné info z vycházky se bude objevovat v našem článku.
Vít Straka Kosmonautika

Start evropské observatoře online

Sledujte společně s námi ve čtvrtek 19. prosince vypuštění napjatě očekávaného evropského kosmického teleskopu Gaia raketou Sojuz z kosmodromu Kourou v Jižní Americe! Start je plánován v 10:12 SEČ, přenos zde začne v 09:45.
Vít Straka Kosmonautika

Čína je na Měsíci!

Čínská sonda Čchang'e 3 dnes ve 14:11 SEČ úspěšně přistála na povrchu Měsíce v oblasti zvané Duhová zátoka (Sinus Iridum). Ještě dnes, několik hodin po přistání, by ze sondy mělo vyjet robotické vozítko Jutu a zahájit svoji 90denní průzkumnou misi.
Milan Halousek Kosmonautika

Šance pro české učitele! Přihlášky na Honeywell Educators @ Space Academy 2014 otevřeny

Učitelům matematiky a přírodovědných oborů na základních a středních školách se otevírá šance zúčastnit se příští rok letní školy v Kosmickém a raketovém centru Spojených států amerických v Huntsville. Akci sponzoruje společnost Honeywell a účast je pro vybrané uchazeče zdarma. Uzávěrka přihlášek je 31. prosince 2013. Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy. Další informace.
Vít Straka Kosmonautika

Čínské vozítko létá okolo Měsíce

Dle informací čínské státní televize sonda Čchang'e 3 s roverem Jutu na palubě dnes v 10:53 SEČ úspěšně vstoupila po 361sekundovém brzdícím zážehu na kruhovou dráhu kolem Měsíce ve výšce asi 100 kilometrů nad povrchem. Přistání na Měsíci je v plánu 14. prosince, tj. příští sobotu.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »