Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Přednášející
Vladimír Socha

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

V roce 1980 šokovali vědeckou veřejnost čtyři američtí badatelé, kteří přišli s hypotézou o dopadu velkého mimozemského tělesa (kometárního jádra nebo planetky) na konci křídové periody před 66 miliony let. Tato srážka měla způsobit poslední hromadné vymírání druhů, které mimo jiné vyhubilo i populární dinosaury a jejich současníky. Dnes je tato impaktní teorie velmi silně podpořena důkazním materiálem z mnoha vědních oborů - paleontologie, sedimentologie, fyziky, astrofyziky i dalších. Jaká byla historie této impaktní teorie a co nového o převratné události z dávnověku víme dnes? To vše se dozvíte z přednášky předního českého popularizátora paleontologie a autora patnácti knih s tematikou dinosaurů Vladimíra Sochy.

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Pardubický kraj, Královéhradecký kraj
Klíčová slova
historie, osobnosti, planetky, komety, meteory, Země
Doporučený okruh posluchačů
pro hendikepované, široká veřejnost, rodiny s dětmi, zájemci o astronomii, vysoké školy, gymnázia, střední školy, 8. a 9. třída ZŠ, 6. a 7. třída ZŠ, 3. až 5. třída ZŠ
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
v.socha@seznam.cz
Podmínky přednášejícího
Zejména Východní Čechy, zhruba okruh 80 km od Hradce Králové. Lze se dohodnout i na větší vzdálenosti, ovšem spíše výjimečně. Podmínkou je PC připojené k dataprojektoru, projekční plocha, ideálně mikrofon a laserové ukazovátko.
Finanční podmínky
Cena dle dohody a v závislosti na vzdálenosti (od Hradce Králové).


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »