Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI), NASA

Na jižní obloze planety Země září ve vzdálenosti 8000 světelných let bouřlivé mraky v mlhovině Carina (Lodní kýl). Tento výrazný a podrobný snímek části slavné mlhoviny je kombinací expozic přes šest různých filtrů pořízených širokoúhlou planetární kamerou kosmického dalekohledu HST 2.dubna 1999. Zobrazené dramatické tmavé prachové uzly a komplexní struktury jsou utvářeny větry a radiací hmotných a energetických hvězd v Lodním kýlu. Ale jak vznikly barvy na tomto snímku? Astronomické snímky vytvářené z z dat dalekohledu Hubble Space Telescope mohou kombinovat expozice používající poměrně úzkých filtrů, které neodpovídají barvám zachycovaným lidským okem. Některé filtry dokonce propouští vlnové délky světla mimo viditelné spektrum. Expozice s různými úzkopásmovými filtry jak je tomu v tomto případě, jsou převedeny do viditelných barev, tak že kratším vlnovým délkám jsou přiřazeny modřejší barvy a delším vlnovým délkám červenější barvy. Toto barvené schéma představuje "chmomaticky usporádaný" způsob podání dat než snímek v přirozených barvách.

Štítky: Prach, Plyn, Mlhovina Lodní záď


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »