Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vesmíru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jestliže na Měsíc dopadne meteor, tak energie dopadu roztaví některé vyvržené horniny, z nichž se část zchladí do malinkých skleněných zrnek. Hodně těchto skleněných zrnek bylo přítomno ve vzorcích měsíční půdy dopravených na Zemi výpravami Apollo. Nahoře je snímek jedné takové skleněné kuličky - sferule, která měří jen čtvrtinu milimeteru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla předmětem ještě menšího impaktu. Nahoře vlevo je vidět miniaturní kráter obklopený zlomovou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takovýchto impaktů někteří astronomové odhadují, že četnost vzniků kráterů na našem Měsíci vzrostla zhruba před 500 milióny let a pokračuje dodnes.

Štítky: Sferule, Apollo 11, Sklo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »