Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha v daleké infračervené oblasti

Uznání: E. L. Wright (UCLA), COBE, DIRBE, NASA

Hlavními zdroji, které přispívají k záření daleké-infračervé oblohy jsou: naše Sluneční soustava, naše Galaxie a náš Vesmír. Na nedávno zveřejněném snímku v reprezentativních barvách je projekce s vysokým rozlišením vytvořena pro celou oblohu v daleké infačervené oblasti (240 mikronů) vytvořenou z let pozorování nyní již nefunkční robotické družice COBE. Naše Sluneční soustava je dokumentována nejzřetelněji modrou oblastí ve tvaru písmene S nazývanou zvířetníkovým světlem, tvořenou malými kamínky a prachem obíhajícím mezi Sluncem a Jupiterem. Disk naší Galaxie je nejzřetelněji dokumentován tenkým pásem světlo vyzařujícího prachu, jež protíná střed snímku. Mračna a vlákna prachu v naší Mléčné dráze též vytváří složité vzory jež prostupují většinu oblohy. Podrobné vyšetření obdobných snímků ukazuje, že pozadí není zcela tmavé což naznačuje že náš samotný Vesmír poskytuje difuzní záři tvořenou prachem zbylým po tvorbě hvězd napříč celým Vesmírem.

Štítky: Obloha, Infračervený


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »