Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z jádra Kupy v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Kupa galaxií v Perseu jež se skládá z tisíců galaxií, je vzdálená 320 miliónů světelných let a je jedním z nejhmotnějších objektů ve Vesmíru. V jejím jádru se nachází gigantická kanibalská galaxie Perseus A(NGC 1275), jež nabírá hmotu plynu a galaxií, jež do ní padají. Barvy červená, zelená a modrá reprezentují nízké, středí a vysoké energie rentgenových paprsků na tomto snímku rentgenové observatoře Chandra. Snímek ukazuje význačné podrobnosti rentgenové emise z této monstrózní galaxie a okolní horké (30 až 70 miliónů stupňů C) plynu v kupě. Jasným ústředním zdrojem je supermasivní černá díra v samotném jádru Perseua A. Tmavé kruhové prázdnoty právě nad a pod středem galaxie, každá o poloviční velikosti naší Galaxie Mléčné dráhy, jsou zřejmě magnetickými bublinami energetických částic odfouknutých akreční černou dírou. Směrem k Perseu A, se vrství horký rentgenový plyn kupy za vzniku jasných oblastí kolem lemů bublin, zatímco dlouhé zelenavé pásy horkého plynu jsou sbaleny podél bublin právě nad středem galaxie. Rozsáhlá tmavá oblast asi na dvou hodinách pomyslného středového ciferníku je asi rentgenový stín vrhaný malou galaxií padající do narůstajícího Persea A.

Štítky: Rentgenový, Aktivní galaxie, Kupa galaxií, Perseus A, Ngc1275, Kupa v Perseu


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »