Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Joe Orman

Dnes, v pátek třináctého října při západu slunce vyjde na oblohu velký, jasný, krásný měsíční úplněk. Časová expozice tohoto večerního úplňku by ukázala jasný oblouk stopy Měsíce na jeho nebeské dráze. Tato jednoduchá čtyřhodinová expozice z večera 20.ledna ukazuje stopu úplňku putujícího přes kouřmo oblohy nad Phoenixem v Arizoně v USA. Snímek ale také ukazuje něco, co dnes večer neuvidíme - úplné zatmění měsíce. Zatmění měsíce nastává, když úplněk vstoupí do stínu Země a jak zatmělý Měsíce stoupá a slábne, tak se stopa Měsíce stává užší a slabší. Fáze úplného zatmění nastává, když Měsíc zcela vstoupí do stínu Země a vyskytuje se uprostřed této obloukovité stopy. Ale i během totality je stopa Měsíce znatelně červená. Měsíc je totiž normálně osvětlen slunečním světlem, jež na něj dopadá přímo, ale během úplného zatmění Měsíce je osvětlen slunenčím světlem propouštěným a ohýbaným v zemské atmosféře. Ohýbané světlo způsobuje u zatmělého Měsíce slabě červenavý vzhled.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »