Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Joe Orman

Dnes, v pátek třináctého října při západu slunce vyjde na oblohu velký, jasný, krásný měsíční úplněk. Časová expozice tohoto večerního úplňku by ukázala jasný oblouk stopy Měsíce na jeho nebeské dráze. Tato jednoduchá čtyřhodinová expozice z večera 20.ledna ukazuje stopu úplňku putujícího přes kouřmo oblohy nad Phoenixem v Arizoně v USA. Snímek ale také ukazuje něco, co dnes večer neuvidíme - úplné zatmění měsíce. Zatmění měsíce nastává, když úplněk vstoupí do stínu Země a jak zatmělý Měsíce stoupá a slábne, tak se stopa Měsíce stává užší a slabší. Fáze úplného zatmění nastává, když Měsíc zcela vstoupí do stínu Země a vyskytuje se uprostřed této obloukovité stopy. Ale i během totality je stopa Měsíce znatelně červená. Měsíc je totiž normálně osvětlen slunečním světlem, jež na něj dopadá přímo, ale během úplného zatmění Měsíce je osvětlen slunenčím světlem propouštěným a ohýbaným v zemské atmosféře. Ohýbané světlo způsobuje u zatmělého Měsíce slabě červenavý vzhled.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »