Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uhlíková hvězda TT Cygni

Uznání: H. Olofsson (Stockholm Observatory) et al.

TT Cygni je chladná červená obří hvězda s větrem. Tento snímek TT Cyg ve falešných barvách byl pořízen polem radioteleskopů na milimetrových vlnových délkách a ukazuje rádiovou emisi molekul oxidu uhelnatého (CO) v okolním plynu. Centrální emise je z materiálu odfouknutého červeným obrem během několika set let, zatímco tenký prstenec o poloměru asi 1/4 světelného roku ve skutečnosti představuje obálku plynu rozpínajícího se ven po šest tisíc let. Uhlíkové hvězdy jako je TT Cyg se nazývají podle jejich zřetelného nadbytku molekul obsahujících uhlík. Uhlík je pravděpodobně popelem po nukleárním hoření hélia v nitru hvězd. Uhlíkové hvězdy ztrácejí podstatnou část své celkové hmotnosti hvězdným větrem, který nakonec obohacuje mezihvězdný plyn - zdroj materiálu pro budoucí generaci hvězd. TT Cyg je vzdálená asi 1500 světelných let v souhvězdí Labuťě (Cygnus).

Štítky: Hvězdný vítr, Rudý obr, Carbon star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »