Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA/GSFC)

Většina fotografií nezachycuje odpovídajícím způsobem majestátnost Sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu na vlastní oči při úplném zatmění Slunce. Lidské oči se dokáží přizpůsobit a vidí útvary a rozsah, který fotografický film obvykle nedokáže. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je kombinací dvacetičtyř fotografií, které byly digitálné zpracovány, aby se zvýraznily slabé podrobnosti úplného zatmění, které nastalo v srpnu 1999. Vnější snímky sluneční korony byly digitálně upraveny, aby se zvýraznily slabé, vybíhající vlny a vlákna. Zvýrazněné vnitřní snímky obvykle tmavého Měsíce ukázaly jeho slabou záři od dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu nemusí zrovna panikařit, neboť doposud není žádné digitální zpracování obrazu nemůže nahradit požitek jež skýtá zkušenost úplného zatmění slunce. Příští úplné zatmění Slunce bude viditelné z některých míst Jižní Ameriky a Afriky 21. června.

Štítky: Slunce, Korona, Úplné zatmění


33. vesmírný týden 2017

33. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 14. 8. do 20. 8. 2017. Měsíc bude v poslední čtvrti. Dojde k zákrytu Hyád a ve dne také Aldebaranu. Jupiter mizí večer na jihozápadě. Saturn je za soumraku nad jihozápadem. V druhé polovině noci uvidíme Neptun a Uran. Ráno se ukazuje Venuše. Aktivita Slunce je opět nízká. Očekáváme start Falconu 9 s Dragonem k ISS, Atlasu V s komunikační družicí TDRS-M a Proton-M by měl vynést komunikační družici Blagovest.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Střecha Slovenska

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2017 obdržel snímek „Střecha Slovenska“, jehož autorem je Václav Hýža. Pilíř noci, rozlité mléko bohyně Héry, bývalá cesta slunce, která je dnes v popelu. Také nebeská řeka Inků, most čínských milenců, ale i věčný svit duší, které opustily svět.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseida nad Gradacem (Chorvatsko)

13. srpna 2017 0:47:49, iso 1600, Canon EOS77, obj. Sigma 10/20

Další informace »