Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká skupina slunečních skvrn AR 9393

Uznání: MDI, SOHO, ESA, NASA

Největší skupina slunečních skvrn za poslední desetiletí přešla přes sluneční disk na konci minulého a začátku tohoto měsíce. Skupina dostala označení Aktivní oblast 9393, protože byla 9393. oblastí identifikovanou od oficiálního začátku počítání v roce 1973. Počet aktivních oblastí na povrchu Slunce je v poslední době vysoký, protože Slunce dosáhlo maxima současného 11letého cyklu magnetické aktivity. Časová sekvence nahoře ukazuje jak se AR 9393 vyvíjela od 27. března do 2. dubna až se stala 10 krát větší než naše Země. Krátce po skončení tohoto filmu, 2. dubna uvolnila AR 9393 největší sluneční vzplanutí za posledních 25 let. Naštěstí nebylo toto vzplanutí směřováno přímo k Zemi, jinak by mohly uvolněné částice poškodit družice či způsobit místní výpadky elektrických sítí. Včera ráno vzplanula méně silná erupce z jiné skupiny slunečních skvrn (AR 9415), tentokrát směřující přímo k Zemi, která už způsobila rušení rádiových vln. Tato a pondělní sluneční aktivita by mohla způsobit významné polární záře v následujících dvou nocích. Vynoří se tato skupina skvrn na povrchu Slunce až se oblast vlivem rotace dostane během několika dnů opět na přivrácenou část Slunce nebo se mezitím na odvrácené straně rozpadne? To momentálně nevíme.

Štítky: Sluneční skvrny, Sluneční maximum, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »