Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové hvězdy a větry v Růžicové mlhovině

Uznání: L. Townsley (Penn State), et al., NASA

Tato mozaika rentgenových snímků vysekává schodky fotogenickou Růžicovou mlhovinou, hvězdnou kolébkou 5000 světelných let od Země v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mozaika zkonstruovaná z údajů pořízených oběžnou rentgenovou observatoří Chandra zabírá necelých 100 světelných let a barvy zobrazují v červené nízké energie a v modré vysoké rentgenové energie. Vpravo nahoře je mladá hvězdokupa NGC 2244 ve středu samotné Růžicové mlhoviny. Horké vnější vrstvy masivních hvězd jsou vidět jako hojné zdroje rentgenových paprsků, ale kupu také prostupuje difuzní rentgenová záře nově zrozených hvězd. Protože jsou tyto hvězdy tak mladé (méně jak několik miliónů let!), tak se předpokládá, že je difuzní rentgenová emise spíše poháněna energetickými kolizními hvězdnými větry než zbytky po explozích supernov, závěrečných etapách v životních cyklech masivních hvězd. Když se přesuneme ze středu, z jihu na východ mlhoviny (zprava nahoře dolů doleva), tak horké bouřlivé prostředí ustupuje hustému molekulárnímu plynu, jenž absorbuje nízkoenergetické rentgenové záření, zatímco odhaluje pronikavé vysokoenergetické rentgenové paprsky z obklopených hvězd.

Štítky: Hvězdy, Rentgenový, Růžicová mlhovina, Stellar winds


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »