Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy jasné, galaxie slabá

Uznání: L. Drissen, J. Roy and C. Robert (Universite Laval), Y. Dutil (CFHT), NASA

Tyto dvě kupy jasných, nově vzniklých hvězd obklopených zářící mlhovinou leží 10 miliónů let daleko v slabé nepravidelné galaxii katalogizované jako NGC 2366. Snímek dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje, že nejmladší kupa vespod stará asi 2 milióny let je nadále obklopena plynem a prachem ze kterého zkondenzovala, zatímco silné hvězdné větry z hvězd ve starší kupě nahoře (4-5 miliónů let stará) začaly čistit centrální oblasti a tak zjevně daly celé mlhovině tvar obráceného háku. Hvězdy v těchto hvězdokupách jsou ve srovnání se Sluncem hmotnější a žijí kratší dobu. Nejjasnější hvězda poblíž špičky háku je vzácná svítivá modrá proměnná (Luminous Blue Variable) s hmotou 30 až 60 sluncí, podobná eruptivní Eta Carinae v naší vlastní Mléčné dráze. Hvězdy této hmotnosti jsou extrémně proměnlivé. Srovnání s pozemskými snímky ukazuje, že se jasnost této hvězdy během tří let zvýšila asi 40 krát, což ji učinilo v současnosti nejjasnější hvězdou v této slabé galaxii.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Hmotné hvězdy, Irregular galaxy, Ngc2363


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »