Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční prach a izolační páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc zaprášený? Na Zemi horniny zvětrávají působením větru a vody a vytváří půdu a písek. Na Měsíci během dlouhé historie bombardování mikrometeority odstřílely skalnatý povrch a vytvořily vrstvu prachovité měsíční půdy nebo regolitu. Tento měsíční regolit by mohl být vědeckou a průmyslovou bonanzou. Ovšem pro astronauty z Apolla a jejich zařízení, byl všepronikající, jemný, zrnitý prach jednoznačně problém. V prosinci 1972 potřebovali na měsíčním povrchu astronauté Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan opravit blatníky svého lunar roveru v úsilí držet gejzíry prachu od sebe a jejich nářadí. Tento snímek ukazuje kolo a blatník jejich prachem pokrytého roveru spolu s geniální aplikací přebytečných map, svorek a šedého proužku "izolační pásky".

Štítky: Měsíc, Prach, Měsíční povrch, Izolační páska?, Regolit


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »