Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad oběma póly

Uznání: Polar VIS, JPL, NASA

Polární záře na severu a na jihu mohou být téměř zrcadlovými obrazy jedna druhé. Takové zrcadlení se předpokládalo po staletí, ale dramaticky bylo potvrzeno teprve minulý měsíc pomocí podrobných snímků z družice NASA Polar. Na snímku nahoře ukazuje uzavřená smyčka simultánní změny nahoře v auroře borealis a dole v auroře australis. Polární záře (aurory) vytvořil mrak elektronů a iontů pohybující se 22.října od Slunce. Sluneční exploze, která částice uvolnila, nastala o tři dny dříve.

Štítky: Země, Surface gravity, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »