Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Columbie

Uznání: STS-50, NASA

Tento týden před dvaceti lety se stal raketoplán Columbia první znovupoužitelnou kosmickou lodí. Jeho druhá cesta na nízkou oběžnou dráhu Země a zpět začala 12.listopadu 1981 pouhých 7 měsíců po jeho panenské cestě. Nahoře zobrazená Columbia je dlouhá 56 metrů (184 stop), s rozpětím křídel 24 metrů (78 stop) a vypouští se připojená k externí odhazovací nádrži se dvěma pomocnými startovacími raketami, jež vytvářejí dramatické zplodiny hoření. Pomocné raketové motory s pevným palivem, po jednom na každé straně odhazovací nádrže, poskytují převážnou část tahu v prvních dvou minutách po startu a pak jsou odhozeny pro další použití. Externí odhazovací nádrž napájí hlavní motory raketoplánu během vzletu a odhazuje se po osmi minutách. Největší součást raketoplánu se nerecykluje pro další let v budoucnu, externí nádrž padá zpět k Zemi, kde se rozpadá a noří se do odlehlých oblastí oceánu. Pořád ještě nejstarší operační raketoplán Columbia je zde na snímku z června 1992 jak startuje k oblakům při svém dvanáctém letu. Columbia s oficiálním označením OV-102 je příznačně pojmenovaná po plachetnici z 18.století, jenž se stala první americkou lodí, jenž obeplula planetu Zemi.

Štítky: Raketoplán, Columbia, Ov102


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »